1) Warsztaty muzyczne zakończone występem podczas finisażu „Muzeum po zmroku”
29.09.2019, TWORZĘ SIĘ
10:00-11:00 grupa 1, wiek uczestników: 6-7 lat
12:00-14:00 grupa 2, wiek uczestników: 8-11 lat
14:00 „Posłuchaj obrazu” – występ uczestników warsztatów w przestrzeni „Muzeum po zmroku”
Powiedzonko: „Gadał dziad do obrazu a obraz doń ani razu”, tym razem się nie potwierdzi. Obrazy przemówią, zagrają, zaśpiewają a to dlatego, że będziemy się im uważnie…przysłuchiwać. Najpierw przyglądniemy się – jasna sprawa – a potem stworzymy ich wersje dźwiękowe i w ten sposób powstaną grające obrazy. Pobawimy się w Pana Modesta Musorgskiego – kto to był i co zrobił? Opowiem Wam! Na koniec nagramy nasze muzyczne interpretacje i zostawimy po sobie ślad w historii galerii.
Opowie i poprowadzi warsztaty: Joanna Bronisławska (ASI MINA)
Wstęp wolny, zapisy: tworzesie@gmail.com.Decyduje kolejność zgłoszeń.
Joanna Bronisławska (ASI MINA) -artystka, muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka, związana z niezależną wytwórnią mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer, które współtworzyła z bratem Wojciechem Kucharczykiem. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. OFF Festival w Katowicach, Opener Festival w Gdyni, Ars Cameralis w Katowicach, Nowa Muzyka w Katowicach, Malta Festival w Poznaniu, Unsound Festival w Krakowie, c-side Festival w Izraelu, SKIF w Petersburg, Subtropic Festival w Miami, Puls w Londynie). Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne. Współpracuje z wieloma artystami z kraju i ze świata. Była kuratorem sceny dziecięcej EUgeniusz, która odbyła się w 2011 roku w Warszawie z okazji Inauguracji Przewodnictwa Polski w Radzie UE. Z tej okazji nagrała płytę Wybiegły! z 40 osobową młodzieżową orkiestrą dętą. W 2011 i 2014 roku nominowana do tytułu KULTURYSTA ROKU – nadawanego przez Trójkę Program Trzeci Polskiego Radia. Jest Ambasadorem MUZYKOTEKI SZKOLNEJ. W 2014 roku odbyła się premiera jej płyty BIAŁO na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego z tomu Szumy, zlepy, ciągi, która ukazała się nakładem wydawnictwa BÓŁT records i mik.musik.!. W 2015 roku we współpracy z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando”, Muzykoteką Szkolną i Narodowym Instytutem Audiowizualnym ukazała się płyta z nagraniami dokumentalnymi z jej lekcji muzyki i warsztatów pt. jest LEKCJAjestTEMAT. Jest członkiem rady programowej UNESCO, odkąd Katowice dołączyły do sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie muzyki. Od 2016 roku na zaproszenie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów tworzy MUZYKODROM – stacje lotów muzycznych, miejsce gdzie odbywają się cykliczne warsztaty pracy z dźwiękiem. Od stycznia 2017 roku prowadzi cykl audycji dla dzieci i rodziców Aukso4Kids we współpracy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Lubi ludzi. Ciągle gdzieś biegnie. Dużo rozmyśla.
2)Warsztaty integracyjno-teatralne dla grup szkolnych w galerii TWORZĘ SIĘ
30.09-04.10.2019, TWORZĘ SIĘ
Działanie animacyjne połączone z warsztatem teatralnym, oparte na pracy zespołowej wszystkich uczestników spotkania. Podczas zajęć grupa wybierze postaci ze znanych obrazów. Uczestnicy uzasadnią swój wybór i zastanowią się, co łączy ich z wybraną postacią. Dzięki przygotowanym strojom i rekwizytom uczestnicy spotkania, będą mogli przeistoczyć się w wybraną postać oraz przemówić jej głosem lub gestem. Podczas warsztatów zadamy sobie różne pytania, m.in. czy król Karol I Stuart przeprosiłby poddanych gdyby mógł cofnąć czas i czy tym samym uniknąłby ścięcia? Co zrobiłby Stańczyk w dzisiejszych czasach? Czy założyłby jakąś grupę na facebook-u? Finałem warsztatów będzie mini pokaz teatralny oparty na pomysłach grupy. Warsztaty będą również zajęciami integracyjnymi. To nowa, odmienna, forma integrowania uczniów pierwszych klas szkół średnich.
Prowadzenie: Marta Gosecka, Paulina Ratajczak
Wiek uczestników: 15+
Wstęp wolny, zapisy: tworzesie@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń.
3) Spacer badawczy i warsztaty street-art na osiedlu Arkońskie-Niemierzyn
06.10.2019, Start godz. 11:00 (zbiórka na stacji Orlen, ul. Chopina 16)
Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z rodzicami na niedzielny spacer badawczy po osiedlu Arkońskie-Niemierzyn.
Wraz z artystką Karoliną Gołębiowską i fotografką Anną Niemiec będziemy szukać dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Sami też będziemy tworzyć małe arcydzieła.
Celem spaceru będzie znalezienie miejsc, elementów przestrzeni, które mogą mieć wartość estetyczną. Trasę spaceru opracują prowadzące warsztaty we współpracy z radą osiedla. Spacer rozpocznie się od zapoznania uczestników spaceru z różnymi rodzajami sztuki w przestrzeni miejskiej. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w mapę z zaznaczoną trasą, notatnik, ołówek i ramkę do patrzenia Będzie mógł zapisywać swoje wrażenia, emocje oraz notatki związane z odnalezionymi w przestrzeni osiedla „dziełami sztuki”. W trakcie spaceru przewidziane są działania performatywne oraz działania street-art w ramach, których powstaną „dzieła sztuki na chwileczkę”. Spacer zakończy się ogniskiem, podczas którego, będzie można podzielić się wrażeniami oraz powstałą dokumentacją. Efektem końcowym działania będzie przewodnik (mapa) po „dziełach sztuki” osiedla Arkońskie-Niemierzyn, stworzony ze zdjęć znalezionych obiektów, rysunków i opisów uczestników spaceru. Przewodnik zostanie udostępniony w Internecie.
Prowadzenie: Karolina Gołębiowska, Anna Niemiec (Lubię Szczecin – fotografia Anna Niemiec
Współpraca: Marta Gosecka, Paulina Ratajczak
Uczestnicy: dzieci, młodzież, dorośli
Wstęp wolny!
Uczestnicy: dzieci,
młodzież, dorośli
Wydarzenia odbywają się w ramach projektu „Nasze wspólne arcydziełko” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, którego operatorem w woj. zachodniopomorskim jest Czaplinecki Ośrodek Kultury.
Organizator: Fundacja Las Sztuki
Współorganizatorzy: TWORZĘ SIĘ , 13 muz