Izabela Plucińska nagrodzona w Krakowie za film „Portret Suzanne”.

Izabela Plucińska została laureatką najstarszego konkursu Krakowskiego Festiwalu Filmowego– Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych –za film “Portret Suzanne”. Jury, któremu przewodził polski reżyser Xawery Żuławski, przyznało reżyserce nagrodę Złotego Smoka za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. Według jury to dzieło kompletne i zachwycające.

Pewnego dnia, w obcym mieście, otyły mężczyzna dręczony samotnością widzi, że jego lewa stopa zamienia się w kobietę: rozpoznaje Suzanne, utraconą miłość…

„Portret Suzanne” to groteskowa adaptacja tytułowego opowiadania Rolanda Topora w całości ulepiona z plasteliny, w której zachwyca każdy szczegół. Animacja jest  niemiecko-polsko-francuską koprodukcją filmową, w której ważny udział ma Szczecin.  W Szczecinie powstała scenografia, lalki oraz część animacji. Izabela Plucińska zaprosiła do współpracy twórców z województwa zachodniopomorskiego. Prace nad filmem odbywały się w Centrum Przemysłów Kreatywnych  Akademii Sztuki w Szczecinie  -mówi Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki, jedna z producentek filmu. Film powstawał również w Berlinie, w studiu Izabeli Plucińskiej.  Postprodukcją filmu zajął się francuski producent Films de Force Majeure.

Premiera filmu odbyła się 28 maja 2019 roku na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W czerwcu film zaprezentowany zostanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie.„Portret Suzanne” nie weźmie jednak udziału w konkursie. W tym roku Izabela Plucińska została zaproszona do jury festiwalu w Annecy. Film zostanie zaprezentowany w pokazie specjalnym „oryginalne dzieła czterech utalentowanych reżyserów”. W lipcu „Portret Suzanne” będzie pokazany na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Film zakwalifikował się do konkursu międzynarodowego  (filmy krótkometrażowe) poznańskiego festiwalu. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną  11 lipca 2019 roku podczas Gali zamykającej festiwal ANIMATOR  2019.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy POMERANIA FILM, Medienboard Berlin Brandenburg, BKM, Referenzmittel FFA, Région Provence-Alpes-Côte-D’azur.  Partnerem strategicznym projektu jest Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Centrum Przemysłów Kreatywnych.