FOTOGRAFICZNY PLAC ZABAW 12.04 – 31.05.2015

 FOTOGRAFICZNY PLAC ZABAW 12.04 – 31.05.2015 *
*otwarty w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00
 
– WERNISAŻ WYSTAWY: 12.04.2015 godz. 12.00
– FINISAŻ WYSTAWY+I URODZINY TWORZĘ SIĘ+DZIEŃ DZIECKA: 31.05.2015 godz. 12.00
 
Fotograficzny Plac Zabaw to przestrzeń twórcza dla dzieci i młodzieży w ramach której zaprezentowany zostanie projekt artystyczno-edukacyjny, twórcy i podróżnika Sławomira Brzoski,  pt. „Płynna Tożsamość”. Działanie miało na celu zapoznanie się z zanikającą kulturą papuaską, utrwalenie jej poprzez powstałe w wyniku warsztatów prace oraz przedstawienie jej charakterystycznych elementów  tzw. cywilizowanej reszcie świata. Podobne warsztaty przeprowadzone zostaną przez autora projektu w Szczecinie. Wezmą w nich udział młodzi mieszkańcy miasta i regionu. Efekty przedsięwzięcia będzie można zobaczyć podczas otwarcia Fotograficznego Placu Zabaw.
Fotograficzny Plac  Zabaw to także przestrzeń wypełniona różnego rodzaju zabawkami optycznymi, pochodzącymi m.in. z kolekcji artysty wizualnego i fotografa Pawła Kuli oraz cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży, prezentujący różne techniki i możliwości tworzenia obrazu. Tematyczne warsztaty poprowadzą m.in. Paweł Kula, Maria Stafyniak, Beata Bogusławska oraz Olga Tokarczyk.
Bardzo serdecznie zapraszamy, zarówno dzieci , jak i dorosłych do jedynej galerii sztuki w regionie.

Paweł Kula_selfmade cameras    Paweł Kula_portrety

PROGRAM
 
FOTOGRAFICZNY PLAC ZABAW 12.04 – 31.05.2015 *
*otwarty w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00
 
11.04.2015 (sobota),
godz. 12.00-15.00,Płynna tożsamość. Konfrontacje artystyczne Papua – Polska warsztaty ze Sławomirem Brzoską, uczestnicy: 9-11 lat
TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej)
 
12.04.2015 (niedziela),
godz. 12.00,Uroczyste otwarcie Fotograficznego Placu Zabaw oraz wystawy Płynna Tożsamość
13.00-15.30Autoportret z miastem – warsztaty z Olgą Tokarczyk, uczestnicy: 10-13 lat
TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej)
 
18.04.2015 (sobota)
godz. 11.30-13.30, Szkoda, że nie mamy aparatu…warsztaty z Pawłem Kulą, uczestnicy: 6-11 lat
godz. 14.15-15.45, Animacja obrazowa – grupa 1, warsztaty z Beatą Bogusławską, uczestnicy: 6-10 latTWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej)
 
25.04.2015 (sobota)
godz. 11.30-13.30, Niewidzialne – warsztaty z Marią Stafyniak, uczestnicy: 6-10 lat
godz. 14.15-15.45, Animacja obrazowa – grupa 2, warsztaty z Beatą Bogusławską, uczestnicy: 6-10 lat
TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej)
 
09.05.2015 (sobota)
godz. 14.15-15.45, Animacja obrazowa – grupa 3, warsztaty z Beatą Bogusławską, uczestnicy: 6-10 lat
TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej)
 
31.05.2015 (niedziela)
godz. 12.00 PIERWSZE URODZINY TWORZĘ SIĘ (tort urodzinowy, finisaż Fotograficznego Placu Zabaw )
godz. 13.00 KONCERT zespołu Afrique Sogue
TWORZĘ SIĘ, al. Kwiatowa
 
ZAPISY:tworzesie@gmail.com,  w tytule wiadomości prosimy podać  nazwę warsztatu. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Wstęp wolny!
 
Fotograficzny Plac Zabaw  odbywa się w ramach projektu ‚Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Projekt jest kontynuacją oraz rozwinięciem  przedsięwzięcia rozpoczętego w 2014 r. w galerii TWORZĘ SIĘ, pod tym samym tytułem. Koncepcja opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina oraz regionu kilku przestrzeni artystycznych, nawiązujących do różnych dziedzin sztuki. Ich przygotowaniem zajmują się zaproszeni do projektu artyści, młodzi mieszkańcy regionu oraz lokalni animatorzy.
Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Organizatorem wydarzenia  jest  13 muz oraz Fundacja Las Sztuki.
 
Patroni TWORZĘ SIĘ: Kurier Szczeciński, miastodzieci.pl, Qlturka.pl, TVP Szczecin, Szczecin Główny, Szczecin Blog, Rozwiń Skrzydła, elewatorkultury.org,  Szczecin dla dzieci, wszczecinie.pl

OPIS WYDARZEŃ

Wystawa w ramach Fotograficznego Placu Zabaw
Płynna TożsamośćSławomir Brzoska 
12.04 – 31.05.2015, TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz)
                 Płynna Tożsamość, Sławomir Brzoska              Płynna Tożsamość, Sławomir  Brzoska
Podczas projektu artystyczno – podróżniczego „Rok Wędrującego Życia” Sławomir Brzoska dotarł do Papui – zachodniej części wyspy, należącej do Indonezji. Wielu mieszkańców górzystych terenów nadal żyje tam zgodnie ze swoimi zwyczajami, z dala od miast. Jednakże kolonizacja prowadzona przez rząd Indonezji prowadzi do tego, że Papua przestaje istnieć w swojej pierwotnej  formie. Poznając warunki, w jakich mieszkają papuascy aborygeni, odwiedzając prowizoryczne, ustawione z patyków szkoły, widząc jednocześnie entuzjazm tamtejszych dorosłych i dzieci, artysta postanowił wrócić i zrealizować w Papui projekt plastyczny  z jej młodymi obywatelami. Chciał w ten sposób zachować dla potomności fragment świata rdzennych mieszkańców, który tak szybko zanika. Uczniowie w wieku 9-11 lat zostali poproszeni m.in. o narysowanie rzeczywistości w jakiej żyją, oraz zapytani o wizję przyszłości. Efektem ich pracy są dziesiątki rysunków, które stanowią interesujący materiał do badań nad sytuacją duchową i artystyczną papuaskich nastolatków. Prace te stanowią również materiał porównawczy do efektów podobnego działania przeprowadzonego przez Sławomira Brzoskę z polskimi dziećmi. W ramach wystawy artysta zaprezentuje portrety oraz rysunki dzieci z Papui, film dokumentujący wyprawę oraz prace video zrealizowane podczas swoich podróży do różnych zakątków świata.
W czasie Fotograficznego Placu Zabaw zaprezentujemy również kolekcję zabawek fotograficznych, artysty wizualnego i fotografa Pawła Kuli. Podczas funkcjonowania wystawy na miejscu obecny będzie animator, który wprowadzi dzieci w tematykę placu i zapozna z przygotowanymi działaniami. Odwiedzający wystawę będą mogli bawić się światłem, obserwować odwróconą projekcję w ręcznie skonstruowanym przez Pawła Kulę i dzieci aparacie, nakładać obrazy, obserwować ich przenikanie oraz tworzyć własne.
Na zakończenie, 31 maja odbędzie się finisaż Fotograficznego Placu Zabaw połączony z I urodzinami galerii TWORZĘ SIĘ oraz DNIEM DZIECKA. Pragniemy zaprosić naszych młodych gości na urodzinowy tort oraz zachęcić do spędzenia tego dnia wspólnie z nami. Specjalnie dla dzieci oraz ich opiekunów wystąpi zespół Afrique Sogue!
Płynna tożsamość. Konfrontacje artystyczne Papua – Polska.
sesja fotograficzna, 22.03.2015 godz. 12.00-13.30
warsztaty z artystą,  11.04.2015 godz. 12.00-15.00 
 
Warsztaty dla dzieci w wieku 9-11 lat, będące kontynuacją działania podjętego przez artystę Sławomira Brzoskę podczas swojej podróży do Papui, zachęcające tamtejsze  dzieci do plastycznego przedstawienia rzeczywistości w jakiej żyją oraz w jakiej będą funkcjonowały w przyszłości. Artysta i podróżnik zamierza przeprowadzić podobne działanie z dziećmi z regionu zachodniopomorskiego, aby w ramach wystawy „Płynna Tożsamość” zaprezentować obie, jakże odległe, kultury. W zakresie warsztatów wykonane zostaną portrety, dzieciom biorących udział w działaniu, które zostaną następnie pokazane wraz z ich rysunkami, jako część wystawy. Celem warsztatów  jest podkreślenie istoty potencjału własnego pochodzenia, przedstawienie sposobu postrzegania w zależności od pochodzenia i różnych czynników zewnętrznych oraz odniesienie się do korzeni.
 
Prowadzenie: Sławomir Brzoska
Uczestnicy: dzieci i młodzież w wieku 9-11 lat
 Płynna Tożsamość 2, Sławomir Brzoska
Autoportret z miastem.
12.04.2015 godz. 13.00-15.30
 
Jaka jest nasza rzeczywistość? Kim jesteśmy i jak możemy utożsamić się z własnym miastem?
Warsztaty fotograficzne mające na celu pokazanie dzieciom i młodzieży, jak w sposób artystyczny, wykorzystać współczesne media (smartphone, aparat fotograficzny, blog) do ekspresji własnej rzeczywistości i siebie samych, bez skupiania się na technicznych aspektach, a jedynie wyrażeniu siebie i świata, który nas otacza. Działanie ma na celu pokazać uczestnikom piękno, które je otacza, zatrzymać ich na chwilę, spowodować, że uważnie rozejrzą się dookoła, skupią na detalach, czy abstrakcji (szukanie formy, koloru) w drodze do szkoły, na spacerze, w autobusie czy tramwaju. Forma interakcyjna z nowymi mediami, takimi jak blog, wprowadzi uczestników w wirtualny świat, gdzie będą mogli prowadzić wizualny dziennik i  dzielić się swoim światem z innymi. Prowadząca poruszy również takie zagadnienia jak: wybór zdjęć do publikacji i bezpieczeństwo w sieci.
Autoportret nie ma celu promowania „selfies”, jest obecnością w otaczającym świecie, detalu, który każdy z uczestników może sfotografować w inny sposób, dzięki temu zaznaczając indywidualną obecność.
 
Prowadzenie: Olga Tokarczyk
Uczestnicy: młodzież w wieku 10-13 lat
 

fot. Olga Tokarczyk

Szkoda, że nie mamy aparatu…
18.04.2015 godz. 11.30-13.30
 
„Szkoda, że nie mamy aparatu…” Tak czasem mówimy kiedy coś, co widzimy bardzo nam się podoba, a nie możemy tego sfotografować. Robienie zdjęć to obecnie bardzo prosta sprawa, ale czy wiadomo jak samodzielnie zbudować aparat i jak się to wszystko zaczęło? Co można zobaczyć w ciemnym pokoju i dlaczego w historii fotografii tak ważna jest dziurka od klucza?
Na początku uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób soczewki teleportują złożone ze światła obrazy. Następnie wspólnymi siłami zbudują prosty kartonowy aparat, którym wykonany zostanie grupowy portret. W dalszej części uczestnicy zbudują własne projektory, które ukażą tajemnicze widoki. To, co zobaczą będą musieli zapamiętać. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie wszystko co widzieli pojawi się na zdjęciu.
 
Prowadzenie: Paweł Kula
Uczestnicy: dzieci w wieku 6-11 lat

                 Zabawki optyczne_Paweł Kula   Zabawki optyczne, Paweł Kula

Niewidzialne
25.04.2015 godz. 11.30-13.30
 
Patrząc na fotografie mamy wrażenie, że świat na niej przedstawiony jest prawdziwy. Bywa, że zdjęcia pokazywane są jako dowód, że coś wydarzyło się naprawdę. Często jednak obraz, który widzimy to skomplikowana gra pozorów. Czy na zdjęciach widać zawsze to, co się wydarzyło, czy raczej to, co chcemy pamiętać? Kto wie jak zepsuć rodzinny portret i dlaczego niektóre „selfie” nigdy nie powinny powstać?
Na początku przy użyciu aparatu wykonane zostaną proste portrety. Po ich wydrukowaniu, uczestnicy wraz z prowadzącą, spróbują uzyskanym obrazem manipulować, dodając kolor, elementy graficzne, dodatkowe fotografie. Następnie wspólnie zastanowią się jak na zdjęciu pokazać nie tylko swoją twarz, ale także swoje myśli, przeszłość lub przyszłość, inną tożsamość. To, czego nie widać być może pojawi się przy okazji.
Prowadzenie: Maria Stafyniak
Uczestnicy: dzieci w wieku 6-10 lat
Cykl warsztatów animacji obrazowej
warsztaty – 1 grupa, 18.04.2015 godz. 14.15-15.45
warsztaty – 2 grupa, 25.04.2015 godz. 14.15-15.45
warsztaty – 3 grupa, 09.05.2015 godz. 14.15-15.45
pokaz dla wszystkich, 31.05.2015 godz. 11.00
 
Warsztaty łączące elementy diaporamy ze sztukami plastycznymi . Celem warsztatu jest rozbudzanie wyobraźni dziecka na płaszczyźnie obrazu i słowa. Zadaniem uczestników będzie stworzenie historii i zamknięcie jej  w kilku obrazkach wielkości klatki fotograficznej (35 mm). Małoobrazkowe klatki powstaną z  przezroczystej folii, na której przy pomocy pisaków dzieci zapiszą własne historie.  Przygotowane obrazy zamknięte zostaną w ramki przeźroczy i umieszczone w analogowym rzutniku. Mały format wyznaczy kadr i zmusi młodego twórcę do ograniczenia się na minimalnej powierzchni. Na zakończenie warsztatu każdy uczestnik zaprezentuje swoje slajdy na rzutniku analogowym i opowie własną historię.
W ostatni dzień Fotograficznego Placu Zabaw odbędzie się powarsztatowy POKAZ wyemitowany z dwóch analogowych rzutników (diaporama), przygotowany z obrazów (slajdów) powstałych podczas warsztatów. W efekcie otrzymamy oryginalną formę przekazu plasującą się między filmem, a prezentacją zdjęć i form dźwiękowych.
 
Prowadzenie: Beata Bogusławska 
Uczestnicy: dzieci w wieku 6-10 lat

fot. Beata Bogusławska    fot. Beata Bogusławska

I URODZINY TWORZĘ SIĘ / koncert Afrique Sogue
31.05.2015 godz. 12.00 tort urodzinowy, finisaż Fotograficznego Placu Zabaw
                   godz. 13.00 koncert Afrique Sogue
 
Afrique Sogue to projekt muzyczno-taneczny, który powstał w wyniku fascynacji Afryką Zachodnią oraz z potrzeby wcielenia w życie umiejętności nabytych podczas wielu lat zgłębiania kultury tego regionu. Zespół wykonuje tradycyjne rytmy grane na bębnach djembe i dundun pochodzące z terenów takich krajów jak: Gwinea, Mali czy Sierra Leone, którym towarzyszą pieśni śpiewane przez czarnoskórą, gwinejską wokalistkę M?mharry Sylla w językach susu i malinke.

afriquesogue.pl

ZAPISY: tworzesie@gmail.com,  w tytule wiadomości prosimy podać  nazwę warsztatu. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp na wszystki wydarzenia jest bezłatny.
Fotograficzny Plac Zabaw  odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.